Το 15ο Αφρικανικό Φεστιβάλ στο Σχολείο

afrikaniko_festival

Το Σαββατοκύριακο 21 και 22 Μαΐου 2016 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο, για δεύτερη συνεχή χρονιά, το 15ο Φεστιβάλ Αφρικανικής Γαστρονομίας και Λαϊκής Τέχνης. Eίκοσι τρεις αφρικανικές χώρες με την υποστήριξη των Πρεσβειών και των διαπιστευμένων επίτιμων Προξενείων τους εκπροσωπήθηκαν από μέλη των κοινοτήτων τους, και προσέφεραν παραδοσιακά φαγητά και προϊόντα λαϊκής τέχνης, όπως ρούχα, κοσμήματα, μουσικά όργανα, χειροτεχνίες και πολλά άλλα. Η ζωντανή μουσική που πλημμύριζε τον χώρο, τα φαγητά που μαγειρεύονταν επιτόπου χάρισαν στους χιλιάδες επισκέπτες δύο μέρες γεμάτες εικόνες, χρώματα, ήχους, γεύσεις, αρώματα ταξιδεύοντάς τους στην Αφρικανική Ήπειρο.

Τα έσοδα θα διατεθούν, όπως άλλωστε κάθε χρόνο, σε φιλανθρωπικό σκοπό.

Η διεξαγωγή του Φεστιβάλ στον χώρο του Σχολείου ήταν μια πρωτοβουλία της κυρίας Χριστίνας Ρούτνερ, υπεύθυνης του τμήματος Γερμανικών, και πλαισιώθηκε από τις καθηγήτριες του Τμήματος.