Συμμετοχή στο Πρωτάθλημα Debate στην Οξφόρδη

symmetohi_sto_protathlima_debate_stin_oxfordi

Οι μαθήτριες του Σχολείου, Κλεοπάτρα Δημητροπούλου και Αλεξία Παπάτσα (β΄ Γυμνασίου), συμμετείχαν το Σάββατο 30 Απριλίου στην τελική φάση του Πρωταθλήματος Debate International Competition for Young Debaters (ICYD) 2016, που διοργανώθηκε από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης.  Οι μαθήτριές μας συμμετείχαν σε σεμινάρια που πραγματοποιήθηκαν από φοιτητές του πανεπιστημίου της Οξφόρδης, παρακολούθησαν το καθιερωμένο public debate που διοργανώνεται κάθε Πέμπτη στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, περιηγήθηκαν χώρους του πανεπιστημίου και αναμετρήθηκαν με τους καλύτερους νεαρούς debater από όλο τον κόσμο. Στη διοργάνωση συμμετείχαν 72 ομάδες από όλο τον κόσμο και η ομάδα μας κατετάγη στην 48η θέση έχοντας αντιμετωπίσει ομάδες με μητρική γλώσσα τα Αγγλικά.