Ο Σαρλό στην στ΄ Δημοτικού

sarlo_stdi

Τα παιδιά της στ΄ του Δημοτικού, τον μήνα Απρίλιο,παρακολούθησαν στο Σχολείο την ταινία του Τσάρλι Τσάπλιν «Μοντέρνοι Καιροί» σε μια προσπάθεια να προβληθεί ο κινηματογράφος όχι μόνο ως μέσο διασκέδασης αλλά ως ένα εργαλείο μάθησης γύρω από διαχρονικά κοινωνικά θέματα, ως μια διαφορετική πολιτισμική εμπειρία μέσα στο ίδιο το Σχολείο.

Μέσα από μια ξεκαρδιστική, «θλιβερή» κωμωδία, τα παιδιά συζήτησαν και έγραψαν για τον Τσάπλιν και τον Σαρλό, για τους «Μοντέρνους Καιρούς» του 1936 και τα προβλήματα της εποχής, κατέληξαν σε συμπεράσματα, έκαναν συγκρίσεις. Κυρίως όμως και πάνω απ’ όλα προσπάθησαν «να διαβάσουν πίσω από τον κινηματογραφικό φακό» και να αναγνωρίσουν τις διαχρονικές αξίες που προβάλλονται μέσα από την ταινία: τον σεβασμό στην προσωπικότητα του ανθρώπου, την αγάπη, το δικαίωμα στην εργασία με αξιοπρέπεια, το δικαίωμα του ανθρώπου να κυνηγήσει την ευτυχία του.