Η δ΄ Δημοτικού συναντά την Αγνή Πικιώνη

i_d_dimotikoy_synanta_tin_agni_pikioni

Ένας ξεχωριστός περίπατος στο λιθόστρωτο μονοπάτι του εικαστικού-αρχιτέκτονα Δημήτρη Πικιώνη στον λόφο του Φιλοπάππου ήταν η αφορμή για να πραγματοποιηθεί, στις 18 Απριλίου,  στο Θέατρο του Σχολείου μια όμορφη συνάντηση των μαθητών της δ΄Δημοτικού με ένα κομμάτι ιστορίας της πόλης και της αρχιτεκτονικής της.

Οι μαθητές/τριες με μια σειρά από ερωτήματα και ένα ζωγραφισμένο ταμπλό με την εικόνα που διαμόρφωσαν περιδιαβαίνοντας το μονοπάτι, υποδέχτηκαν ενθουσιασμένοι την επίσης αρχιτέκτονα, κόρη του Πικιώνη, Αγνή, που με βαθιά συγκίνηση μίλησε για το, μεγάλης πνοής και στοχασμού, έργο του πατέρα της.  Η  αγάπη του για τη ζωγραφική, το εικαστικό του όραμα, ο τρόπος εργασίας αλλά και οι αξέχαστοι περίπατοι  μαζί του ήταν μερικά από τα θέματα που συζητήθηκαν.  Δεν έκρυψε την πικρία της και μοιράστηκε με τα παιδιά την αγωνία της για την εγκατάλειψη από την πλευρά της Πολιτείας του έργου του πατέρα της. Έτσι αναδύθηκε η ανάγκη για σεβασμό σε κάθε δημιουργία αλλά και η αξία του περιπάτου ως εργαλείου γνώσης και απόλαυσης!