Στον τελικό του Διαγωνισμού Φιλοσοφίας

diagonismos_filosofias

Για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά, μαθήτρια του Σχολείου μας, η Βασιλική Πουλά (Α1), συγκαταλέγεται μεταξύ των είκοσι επιτυχόντων που εξασφάλισαν την πρόκριση για την τελική φάση του 5ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου.

Αξίζει να τονισθεί ότι στον φετινό προκριματικό διαγωνισμό έλαβαν μέρος 853 υποψήφιοι από 30 νομούς της χώρας, καθώς επίσης και να σημειωθεί το γεγονός ότι ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές της Β΄Λυκείου, ενώ η Βασιλική φοιτά στην Α΄ Λυκείου.

Ο τελικός θα διεξαχθεί στην Πάτρα στις 22 και 23 Απριλίου 2016. O διαγωνισμός διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Πατρών δια του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου, σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Παν/μίου Χάρβαρντ, καθώς και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων (Π.Ε.Φ.). Τους μαθητές προετοίμασε και συνόδευσε στον διαγωνισμό η υποδιευθύντρια του Λυκείου κα Α. Τρύφωνα, με τη συνδρομή των φιλολόγων κ. Ν. Αντερριώτη και κυρίας Φ.Ντάνου.

Το Σχολείο συγχαίρει τη Βασιλική και της εύχεται καλή επιτυχία στην τελική φάση.