Συμμετοχή στο Erasmus + στη Γερμανία

eyropaikoy_programmatos_erasmus

Στο πλαίσιο του τριετούς Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus + με θέμα «Our chances in Europe - Unsere Chanchen in Europa»,  στο οποίο συμμετέχει από το 2014 το Τμήμα Γερμανικών, μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ Λυκείου επισκέφτηκαν από τις 12 έως τις 19 Μαρτίου 2016 το Sindelfingen της Γερμανίας. Τις πρώτες μέρες έμειναν στο Tübingen και γνωρίστηκαν με τις ομάδες της Νορβηγίας, της Ιταλίας, της Λιθουανίας και της Γερμανίας. Επόμενος σταθμός το Sindelfingen, όπου παρακολούθησαν μαθήματα και επισκέφτηκαν το μουσείο της Porsche και το εργοστάσιο της Mercendes- Benz.

Έλαβαν μέρος σε τρεις εκδρομές: στην Bärenhöhle, στο κάστρο του Lichtenstein και στη Στουτγάρδη.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους οι μαθητές και οι μαθήτριές του Σχολείου πραγματοποίησαν δύο παρουσιάσεις με θέμα «Από το σχολείο, στην επαγγελματική εκπαίδευση» και «Οικονομικό πλαίσιο και δυνατότητες απασχόλησης μετά τις σπουδές».

Η επόμενη συνάντηση συντονιστών θα πραγματοποιηθεί στην Ελλάδα τον Οκτώβριο ενώ ομάδες μαθητών και μαθητριών θα επισκεφτούν κατά το σχολικό έτος 2016-2017 το εταιρικό σχολείο στη Λιθουανία.