Το μικρό Δημοτικό γιορτάζει την 25η Μαρτίου

to_mikro_dimotiko_giortazei_tin_25i_martioy

Οι τάξεις α΄, β΄ και γ΄ Δημοτικού, την Τετάρτη 23 Μαρτίου 2016, γιόρτασαν στο Θέατρο του Σχολείου την επέτειο της επανάστασης του 1821.

Η δασκάλα του τμήματος γ1, κα Μ. Δημητρολοπούλου, διάβασε το χρονικό ενώ, παράλληλα, οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος ανέδειξαν σημαντικές στιγμές της ελληνικής επανάστασης μέσα από ποιήματα, θεατρικά σκετς, ομιλίες βασισμένες σε ιστορικά ντοκουμέντα και καλλιτεχνικές δημιουργίες.

Τη γιορτή εμπλούτισαν τραγούδια σπουδαίων Ελλήνων συνθετών, τα οποία τραγούδησαν όλα τα παιδιά και τα δίδαξαν οι δασκάλες μουσικής, κα Δ. Μιχαήλ και κα Ν. Τουμπακάρη.

Οι δάσκαλοι των καλλιτεχνικών κα Τ. Ζησιάδου, κ. Σ. Κατσούλης και κ. Ε. Πατσουράκης καθοδήγησαν τα παιδιά ώστε να δημιουργήσουν ζωγραφικές συνθέσεις εμπνευσμένες από τα λάβαρα της ελληνικής επανάστασης, οι οποίες και διακόσμησαν τους τοίχους του Θεάτρου.

Η γιορτή έκλεισε με παραδοσιακούς ελληνικούς χορούς που δίδαξε στα παιδιά η κα Ε. Κόντε.