Δράση Ομίλου Επιχειρηματικότητας – HopeStock

hopestock

Ο Όμιλος Επιχειρηματικότητας του Σχολείου αποτελείται από 18 μαθητές της Α΄ Λυκείου και  συμμετέχει και φέτος στο πρόγραμμα «Εικονική Επιχείρηση» του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων. Το πρόγραμμα της «Εικονικής Επιχείρησης» είναι μία βιωματική εμπειρία μέσω της οποίας οι μαθητές μαθαίνουν να χρησιμοποιούν τις κλίσεις και τα ταλέντα τους, για να στήσουν και να λειτουργήσουν σωστά μια επιχείρηση. Ο Όμιλος δημιούργησε την εικονική επιχείρηση «HopeStock», στην οποία μέσω της ιστοσελίδας της (www.hopestock.gr) μπορεί κάποιος να δωρίσει παλιά ρούχα ή και παιχνίδια σε συνανθρώπους που τα έχουν ανάγκη. Τα μέλη της εταιρείας έχουν δημιουργήσει, μέσω των χορηγών, ένα σύστημα κινήτρων τέτοιο ώστε, οδηγοί ταξί να αναλάβουν τη συλλογή των αντικειμένων. Μεταξύ των στόχων του Ομίλου είναι και η διάκριση στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό, που θα πραγματοποιηθεί  την 1η Απριλίου στο Mall Athens.Υπεύθυνος του Ομίλου είναι ο καθηγητής Οικονομικών του Σχολείου, κ. Ε. Νότης.

Η ιδέα και το όραμα της HopesStock παρουσιάστηκε τη Δευτέρα 07/03 από το κεντρικό δελτίο ειδήσεων του MEGA. Πατώντας στο παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το σχετικό αφιέρωμα: http://www.megatv.com/megagegonota/summary.asp?catid=27377&subid=2&pubid...