Στον τελικό του πρωταθλήματος debate στην Οξφόρδη

icyd

Οι μαθήτριες Κλεοπάτρα Δημητροπούλου και Αλεξία Παπάτσα της β΄ Γυμνασίου, μέλη της  ομάδας επιχειρηματολογίας του Σχολείου, θα πάρουν μέρος στον μεγάλο τελικό του διεθνούς πρωταθλήματος debate που θα πραγματοποιηθεί στην Οξφόρδη! Η ομάδα συμμετείχε στο εθνικό πρωτάθλημα πρόκρισης, που πραγματοποιήθηκε στις 27 Φεβρουαρίου 2016 στην Εκπαιδευτική Αναγέννηση, και κέρδισε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό. Επίσης η μαθήτρια Κλεοπάτρα Δημητροπούλου κατετάγη  μεταξύ των δέκα καλύτερων ομιλητών της διοργάνωσης.  Τα Πανεπιστήμια της Οξφόρδης και του Κέιμπριτζ οργανώνουν κάθε χρόνο το διεθνές πρωτάθλημα επιχειρηματολογίας ICYD (International Competition for Young Debaters) για μαθητές έως 15 ετών. Το Σχολείο μας θα εκπροσωπηθεί στον διαγωνισμό αυτό για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά!

Συγχαρητήρια στα παιδιά και καλή επιτυχία.

Υπεύθυνοι Ομίλου: Γ. Βλασταράς, Χ. Μυστακέλλης, Τ. Ρομποτή, Μ. Ρούσση