Επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο

attikozoo25feb2016_platsoudis

Οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου, που είναι μέλη των μαθητικών Ομίλων Παρατήρησης & Ερμηνείας της Φύσης και Φωτογραφίας, ξεναγήθηκαν στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο και ειδικότερα στο τμήμα διατήρησης του Χαμαιλέοντα της Πύλου, την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016. Το πρόγραμμα εκπονείται από την Ελληνική Ερπετολογική Εταιρεία και την οργάνωση Πελαργός στις εγκαταστάσεις του Αττικού Ζωολογικού Πάρκου. Αποσκοπεί στη διατήρηση γενετικού αποθέματος του είδους, το οποίο σε όλη την Ευρώπη απαντάται μόνο στην Πύλο. Οι μαθητές/τριες συμπλήρωσαν ειδικό δελτίο καταγραφής με τη βοήθεια των συνοδών του Πάρκου, κυρίας Ιόνης Λιαναντωνάκη και κ. Νικήτα Βογιατζή, αλλά και του συνιδιοκτήτη κ. Ροδόλφου Ράλλη (΄75).

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε με τη συνοδεία των υπεύθυνων των ομίλων, κυρίας Μ. Αγάθου και κ. Π. Λατσούδη.