Eκπαιδευτική επίσκεψη της β΄Γυμνασίου

episkepseis_bg

Τα τμήματα της β’ Γυμνασίου επισκέφθηκαν, την Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2016, δύο διαφορετικούς προορισμούς.

• Οι μαθητές/τριες των τμημάτων β1, β2 και β5 περιηγήθηκαν αρχικά τη συνοικία του Νέου Κόσμου (Δουργούτι) και ξεναγήθηκαν από την κυρία Νικολίνα Μυωφά, υποψήφια διδάκτορα του τμήματος Γεωγραφίας στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο. Στόχος της περιήγησης ήταν η γνωριμία των παιδιών με την ιστορία μιας συνοικίας η οποία αποτελεί τόπο συγκέντρωσης προσφυγικών πληθυσμών καθώς και η εξοικείωσή τους με τους διαφορετικούς τρόπους ανάγνωσης των χαρακτηριστικών του τοπίου μιας περιοχής. Στη συνέχεια τα παιδιά  παρακολούθησαν στον κινηματογράφο Star City ντοκιμαντέρ με τίτλο «Ο κόλπος», το οποίο αφορά την αλιεία των δελφινιών.
  • Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων β3 και β4, παρακολούθησαν στο θέατρο Βρετάνια την παράσταση «Το καπλάνι της βιτρίνας», μεταφορά στη θεατρική σκηνή του ομώνυμου βιβλίου της Άλκης Ζέη