Galette des Rois

galette

Μαθητές και μαθήτριες της ε’ Δημοτικού του Τμήματος Γαλλικών μίλησαν για το έθιμο της Galette des Rois στη Γαλλία.

Μέσα στην τάξη διάβασαν, εξήγησαν τη συνταγή και με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους, κυρίας Τριβέλλα, προετοίμασαν μια galette. Την έψησαν και την έκοψαν στο επόμενο μάθημα. Ο μαθητής που κέρδισε το φλουρί σύμφωνα με το έθιμο στέφθηκε βασιλιάς για το 2016!

Στη μικρή αυτή γιορτή παρευρέθηκε και ο μαθητής της β΄ Γυμνασίου Γιάννης Μεγάλου, που παρακολουθεί τον Όμιλο Φωτογραφίας του Γυμνασίου, και τράβηξε φωτογραφίες.

Παράλληλα τα παιδιά της β’ Δημοτικού στο τμήμα που διδάσκει η κα  Μαθιοπούλου μίλησαν για το έθιμο και επεξεργάστηκαν  τη συνταγή. Δύο μαθήτριες του τμήματος ετοίμασαν  στο σπίτι τους galettes και τις έκοψαν μέσα στην τάξη. Οι μαθήτριες που κέρδισαν το φλουρί στέφθηκαν βασίλισσες της χρονιάς!