Χριστούγεννα με τα παιδιά του κόσμου

megalo_dimotiko_-_hristoygenna

«Χριστούγεννα γιορτή χαράς, υπόσχεση αγάπης»

Ένα ποίημα με θέμα το πνεύμα των Χριστουγέννων αποτέλεσε την αφορμή για τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή που πραγματοποιήθηκε για τα «μεγάλα» παιδιά του Δημοτικού, στις 21 Δεκεμβρίου στο Θέατρο του Σχολείου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του δ1, υπό την καθοδήγηση της δασκάλας τους, κυρίας Χ. Σγουμποπούλου, καθώς και της δασκάλας Μουσικής, κυρίας Δ. Μιχαήλ, αφηγήθηκαν και προβλημάτισαν…

Η παράσταση που παρουσίασαν αναφερόταν στην ταραγμένη εποχή που ζούμε εστιάζοντας στις αγωνίες και τους φόβους των παιδιών όλου του κόσμου. Οι μαθητές θέλουν το Άστρο της Βηθλεέμ να φέρει την ειρήνη και τη χαρά στους ανθρώπους, και να ζωντανέψει την ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο.

Στο τέλος της γιορτής, ο ερχομός του Άγιου Βασίλη  και το κόψιμο της βασιλόπιτας ενθουσίασε μικρούς και μεγάλους.