Διαφορετικά παιδιά – Ίδια δικαιώματα

androylidakis_-_dikaiomata

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του στ3 με τον δάσκαλό τους Γιάννη Ανδρουλιδάκη συνάντησαν, την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου, στη βιβλιοθήκη του Σχολείου την Dr Αλεξάνδρα Ξανθάκη, λέκτορα του πανεπιστημίου Brunel, εξειδικευμένη σε θέματα μειονοτήτων και ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Προηγουμένως, στο πλαίσιο της Λογοτεχνίας και του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, τα παιδιά είχαν προσεγγίσει θέματα που αφορούν τα ανθρώπινα δικαιώματα και ειδικότερα τα δικαιώματα του παιδιού. Μέσα από βιωματικές δράσεις και επεξεργασία οπτικοακουστικού υλικού της Unicef και της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ, παρήγαγαν κείμενα και δημιούργησαν αφίσες που συνοψίζουν την εμπειρία και τη γνώση που αποκόμισαν. Η συζήτηση με την κα Ξανθάκη τους έδωσε την ευκαιρία να παρουσιάσουν τις εργασίες τους, να προβληματιστούν και να κατανοήσουν τη σημασία της αποδοχής της διαφορετικότητας.