Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας τιμά μαθητές

paulopoulos-mathites

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος δέχθηκε στο Προεδρικό Μέγαρο, στις 28 Νοεμβρίου,  μαθητές διακριθέντες σε μαθηματικούς διαγωνισμούς, συνοδευόμενους από τους καθηγητές και τους γονείς τους.

Ένας από τους μαθητές είναι και ο Δημήτρης Μελάς της γ΄Γυμνασίου του Σχολείου μας, ο οποίος αφού κατέκτησε  το χάλκινο μετάλλιο στην 32η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (3-8 Μαΐου 2015), ήταν ένας από τους  5 διακριθέντες ΄Ελληνες μαθητές στην 56η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα που πραγματοποιήθηκε στην πόλη Chiang Mai της Ταϊλάνδης (4-15 Ιουλίου 2015).

Ο κ. Παυλόπουλος απευθυνόμενος προς τους νεαρούς μαθητές, αφού τους συνεχάρη, υπογράμμισε ότι έχουν την τύχη να ξεκινούν την ζωή τους με αυτή την διάκριση που αποτελεί μια σημαντική ψυχική ενίσχυση στους δύσκολους καιρούς που ζούμε.