Ο πλανήτης στα χέρια σου!

syndramo_o_planitis_sta_xeria_sou

Η συνεργασία ολόκληρης της μαθητικής κοινότητας του Σχολείου ολοκληρώθηκε με την ανάρτηση του μηνύματος «Ο πλανήτης στα χέρια σου» στην κεντρική είσοδο του κτηρίου. Το μήνυμα σχηματίζουν εκατοντάδες χάρτινα χέρια που ετοίμασαν όλα τα παιδιά του Νηπιαγωγείου και Δημοτικού ενώ τη σύνθεση ανέλαβαν μαθητές/τριες του Γυμνασίου με την υποστήριξη εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων.

Το μήνυμα είναι μέρος της φετινής καμπάνιας (2015-2016) που επιδιώκει τη μείωση του οικολογικού αποτυπώματος της Σχολής Μωραΐτη με τη συμμετοχή όλων.

Η καμπάνια ξεκίνησε με πρωτοβουλία του τμήματος Γαλλικών ενόψει της παγκόσμιας συνδιάσκεψης για το κλίμα στο Παρίσι (COP21). Εντάχθηκε αμέσως στις εργασίες του κεντρικού περιβαλλοντικού προγράμματος ΣΥΝ.ΔΡ.Α.ΜΩ. (Συνεργασία και Δράση για την Αειφορία στη Σχολή Μωραΐτη) και αυτή τη στιγμή συμμετέχουν όλες οι βαθμίδες και όλα τα τμήματα του Σχολείου.