Ταξίδι στον χρόνο…

dimaras

Τα παιδιά της στ’ Δημοτικού πραγματοποίησαν με επιτυχία ένα ταξίδι στον χρόνο! Με αφορμή όσα διδάχτηκαν για τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο στο μάθημα της Ιστορίας, γύρισαν 75 χρόνια πίσω, όταν το Σχολείο ανέστειλε τη λειτουργία του εξαιτίας του ελληνοϊταλικού πολέμου. Μελέτησαν, με βάση το ειδικό φυλλάδιο που ετοίμασε το Σχολείο, τα συγκλονιστικά γεγονότα, τις μαρτυρίες δασκάλων και μαθητών εκείνης της περιόδου, έτσι όπως τις μεταφέρει ο Αλέξης Δημαράς στην επετειακή έκδοση για τα 70 χρόνια της Σχολής Μωραΐτη που κυκλοφόρησε το 2006.

Η προσεκτική μελέτη αυτού του βιβλίου τους έδωσε την ευκαιρία να μάθουν για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες ξανάρχισε να λειτουργεί το Σχολείο κατά τη διάρκεια της γερμανικής κατοχής, προσφέροντας, εκτός από εκπαιδευτικό έργο, χώρο για το κρατικό συσσίτιο και στέγη σε ανθρώπους που είχαν χάσει τα σπίτια τους.

Και μία σημαντική προσέγγιση του θέματος: με τη βοήθεια των δασκάλων τους έκαναν βιωματικές εργασίες μπαίνοντας στη θέση των μαθητών εκείνης της περιόδου.