Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα PEEP History

peep_history

Πέντε μαθητές και μαθήτριες της Α΄και Β΄Λυκείου συμμετείχαν στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα PEEP History, που πραγματοποιήθηκε φέτος στο Svendborg Gymnasium, στο Svendborg της Δανίας, την εβδομάδα 14-21 Νοεμβρίου 2015.

Εκτός από τη διοργανώτρια Δανία και την Ελλάδα συμμετείχαν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα η Ολλανδία και η Ρουμανία με αντίστοιχους αριθμούς μαθητών. Όλες οι εθνικές ομάδες παρουσίασαν εργασίες σχετικά με το θέμα «Παγκόσμιες Κρίσεις». Επίσης, συμμετείχαν σε βιωματικό παιχνίδι σχετικό με την τρέχουσα προσφυγική κρίση, επισκέφτηκαν το Asylcenter Langeland του Svendborg στο πλαίσιο ομαδικής εργασίας για τη δημιουργία ενός ντοκιμαντέρ, ξεναγήθηκαν όχι μόνο στο Svendborg αλλά και στην Odense και στο σπίτι του H.C. Andersen   .

Την ομάδα που αντιπροσώπευσε το Σχολείο μας προετοίμασε και συνόδευσε ο καθηγητής του Λυκείου κ. Άγγελος Νότης.