Ξενάγηση στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο

attiko_parko

Οι μαθητές/τριες των Ομίλων του Γυμνασίου, Παρατήρησης & Ερμηνείας της Φύσης και Φωτογραφίας, ξεναγήθηκαν στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο στα Σπάτα Αττικής, την Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2015. Η ξενάγηση έγινε με ξεχωριστό ενθουσιασμό από τον απόφοιτο του Σχολείου και σημερινό συνιδιοκτήτη του Πάρκου, κ. Ροδόλφο Ράλλη (΄75), και επικεντρώθηκε στον εκπαιδευτικό ρόλο του Πάρκου και στο σημαντικό έργο που επιτελεί στον τομέα διατήρησης απειλούμενων ειδών. Ως μέλος της ΕΑΖΑ (Ευρωπαϊκή Ένωση Ζωολογικών Πάρκων και Ενυδρείων) το Αττικό Πάρκο συμμετέχει σε 25 προγράμματα ΕΕΡ (Ευρωπαϊκά Προγράμματα Αναπαραγωγής Απειλούμενων Ειδών), ενώ 37 είδη που ζουν στο Πάρκο παρακολουθούνται και ελέγχονται μέσω του ESB (Βιβλίο Γενεαλογίας και Αναπαραγωγής).