Το τμήμα Visual Arts του ΙΒ συναντά τον Tony Oursler

tony_oursler

Oι μαθητές και μαθήτριες του ΙΒ1 και ΙΒ2 που παρακολουθούν το μάθημα Visual Arts, επισκέφθηκαν, την Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2015, την ατομική έκθεση Video Art του Αμερικάνου καλλιτέχνη Tony Oursler, στην γκαλερί Bernier/Eliades.

Την ξενάγηση στην έκθεση έκανε ο ίδιος ο καλλιτέχνης, ο οποίος παρουσίασε έργα που εστιάζουν στην ανθρώπινη ταυτότητα μέσω των τεχνικών που χρησιμοποιούνται στην τεχνολογία αναγνώρισης προσώπου. Ανέλυσε το καλλιτεχνικό του έργο των τελευταίων δεκαετιών, συζήτησε με τα παιδιά για τις ιδέες και τις επιρροές πίσω από την δουλειά του, όπως επίσης και τις τεχνικές που χρησιμοποιεί. Έδωσε συμβουλές στους μαθητές μας, απάντησε σε πολλαπλές ερωτήσεις και φωτογραφήθηκε με τα παιδιά.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κυρία Μαρίνα Ηλιάδη για την ζεστή φιλοξενία και την προσωπική ξενάγηση των παιδιών μας πριν καν παρουσιαστεί η έκθεση στο ευρύ κοινό.

Συνοδοί καθηγήτριες: Ιωάννα Βετσοπούλου, Σάρρα Γερουλάνου, Φωτεινή Ισιδωρίδη, Μαρίνα Κουρούμαλη, Θεοδώρα Παπάζογλου.