Yποτροφίες για το σχολικό έτος 2024-2025

Vraveio

H Σχολή Μωραΐτη προκηρύσσει για το σχολικό έτος 2024-2025, πέντε (5) πλήρεις υποτροφίες για την α΄ Γυμνασίου και τρεις (3) πλήρεις υποτροφίες για την Α’ Λυκείου/PreΙΒ).

Οι υποτροφίες καλύπτουν τα έξοδα φοίτησης στο Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο/ ΙΒ (δίδακτρα και μεταφορικά), ισχύουν δηλαδή μέχρι την αποφοίτηση του μαθητή/της μαθήτριας.

Οι εξετάσεις για τις υποτροφίες θα πραγματοποιηθούν:

• το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 - α΄ φάση της διαδικασίας των υποτροφιών
  • την Κυριακή 10 Μαρτίου 2024 - β΄ φάση της διαδικασίας των υποτροφιών (όσοι προκρίθηκαν από την α’ φάση)

Η ημερομηνία λήξης της προθεσμίας εγγραφών για τη συμμετοχή στη διαδικασία των εξετάσεων για τις υποτροφίες είναι η Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024.

Απαραίτητες προϋποθέσεις

• Άριστη Επίδοση
  • Άριστη Διαγωγή

Διαδικασία Αιτήσεων

1. Συμπληρωμένη ηλεκτρονική αίτηση (πατήστε εδώ)
  2. Μια πρόσφατη φωτογραφία τύπου διαβατηρίου (τη μεταφορτώνετε στην ηλεκτρονική αίτηση ή την επισυνάπτετε στο email)
  3. Έλεγχοι προόδου των τελευταίων δύο ετών καθώς και του πρώτου τριμήνου/τετραμήνου της τρέχουσας σχολικής χρονιάς (2023-2024)

Τα έγγραφα αυτά, παρακαλούμε, να σταλούν ηλεκτρονικά στο Eggrafes@moraitis.edu.gr

Πληροφορίες για τη διαδικασία του διαγωνισμού

• Οι υποψήφιοι/ες μαθητές/τριες για την α’ Γυμνασίου και την Α’ Λυκείου/PreiB θα εξεταστούν το Σάββατο 9 Μαρτίου σε Ελληνικά και Μαθηματικά. (Δε χρειάζεται προετοιμασία από πριν.)
  • Με βάση τα αποτελέσματα, οι δεκαπέντε (15) πρώτοι/ες μαθητές/τριες θα κληθούν για να συμμετάσχουν την Κυριακή 10 Μαρτίου στη β΄ φάση της διαδικασίας που περιλαμβάνει επιπλέον μαθησιακή αξιολόγηση και προσωπικές συνεντεύξεις.
  • Εκτός από τις γνώσεις, θα συνεκτιμηθούν και άλλες πλευρές της προσωπικότητας των παιδιών.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στην κεντρική γραμματεία του Σχολείου  (κ. Όπη Θεοτόκη, τηλ: 2106795000,   ΟΤheotoki@moraitis.edu.gr)