FULLSTEAMAHEAD – STE(A)M ΚΑΙ ΦΥΛΟ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑIΔΕΥΣΗ

fsa

Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση που διοργανώνεται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού συγχρηματοδοτούμενου έργου με τίτλο

“FullSteamAhead - De-gendering STEM through STE(A)M and creative thinking in Secondary Education”.

Την εκδήλωση συνδιοργανώνουν οι εταίροι του έργου Μίλητος Συμβουλευτική ΑΕ και Σχολή Μωραΐτη.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στη Σχολή Μωραΐτη, Αλ.Παπαναστασίου 46, Ψυχικό, 15452, 30.10.2023, στις 15.30.

Θα παρουσιαστούν ψηφιακά, εκπαιδευτικά εργαλεία και προσεγγίσεις για καθηγητές στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (Γυμνάσιο), στο πλαίσιο των στόχων του έργου για την ανατροπή της υποεκπροσώπησης των μαθητριών στο πεδίο STEM, που υπερβαίνει τα σχολικά χρόνια και αντανακλάται στη συνέχεια στον ακαδημαϊκό χώρο και το χώρο της έρευνας, καθώς επίσης και στην αγορά εργασίας.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα συζητηθούν επίσης γενικότερες παράμετροι σχετικά με το φύλο και τα αντικείμενα των Θετικών Επιστημών, της Τεχνολογίας, της Μηχανικής και των Μαθηματικών, ως εκπαιδευτικά, επιστημονικά και επαγγελματικά πεδία.

Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης. Η συμμετοχή στην εκδήλωση είναι δωρεάν!

Για δηλώσεις συμμετοχής:  Κάντε κλικ εδώ

Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία: κα. Γεωργία Μιχελή Τ: 210-6772129 email: info@militos.org