Στον Εθνικό Δρυμό Πάρνηθας

Μια υπέροχη ημέρα αποδείχθηκε η 19 Νοεμβρίου 2022 που επιλέχθηκε από τα μέλη της Περιβαλλοντικής Ομάδας και της Εθελοντικής Ομάδας Γυμνασίου για τη βιωματική γνωριμία τους με την προστατευόμενη περιοχή του Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας. Πεζοπορία στο ελατόδασος, παρατήρηση ιχνών, μανιταριών, λειχήνων, εντόμων και ηχοεντοπισμός των πουλιών του δάσους συμπληρώθηκαν από μια κοντινή επαφή με την ομάδα ελαφιών που ο καλός καιρός τα είχε κρατήσει ακόμη στα ψηλά του αγαπημένου βουνού.

Η επίσκεψη των μαθητών/τριών στο πυροφυλάκιο των ΕΔΑΣΑ-Εθελοντών Δασοπυροπροστασίας Αττικής, έδωσε την ευκαιρία να δουν από κοντά έναν σημαντικό χώρο δραστηριοποίησης της κοινωνίας των πολιτών αλλά και να παρακινηθούν στην εθελοντική προσφορά.

Τους μαθητές/τριες συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Elsa Martinez Jimenez, Ιωάννα Πρωτοπαπά και Παναγιώτης Λατσούδης.