Εργαστήριο Upcycling

Την Κυριακή 21 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο ειδικό εργαστήριο δημιουργικής επαναχρησιμοποίησης απορριμμάτων-«upcycling» στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχεδία@CITY: Από την απομόνωση στην κοινωνική ενσωμάτωση». Συμμετείχαν μαθητές/τριες Λυκείου που είχαν δηλώσει πρόθεση εθελοντικής προσφοράς. Σκοπός ήταν η καλλιέργεια δεξιοτήτων επεξεργασίας άχρηστων αποβλήτων σε νέα, υψηλότερης ποιότητας, προϊόντα με υψηλότερη ποιότητα και αξία. Στην προκειμένη περίπτωση, αξιοποιήθηκαν  σελίδες αδιάθετων περιοδικών της “Σχεδίας” για την παραγωγή διακοσμητικών στοιχείων αλλά και ενός ρολογιού το οποίο θα εκτεθεί σε ειδική έκθεση στο  Shedia Home.

Το εργαστήριο υλοποίησαν η κ. Κάτριν Κρέτσμερ και η κ. Κριστιάν Φαμπριόν τις οποίες ευχαριστούμε θερμά!

Τα παιδιά συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου Π. Λατσούδης και Ι. Πρωτοπαπά.