Grande Lessive: «Με ή χωρίς νερό»

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γαλλικών συμμετείχαν, την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου, στην «Grande Lessive», προσκαλώντας παράλληλα όλο το Σχολείο να πάρει μέρος στη δράση.

H Grande Lessive είναι μία διεθνής εικαστική εκδήλωση που φιλοδοξεί να ενώσει σε μια παγκόσμια οικογένεια όλους όσοι συμμετέχουν σε αυτήν με τη δημιουργία τους. Το θέμα της φετινής Grande Lessive «Με ή χωρίς νερό» ευαισθητοποίησε πολύ τα παιδιά. Δάσκαλοι, γονείς, παιδιά ζωγράφισαν, αντάλλαξαν ιδέες μεταξύ τους και προβληματίστηκαν.

Στο τέλος της ημέρας τα έργα συγκεντρώθηκαν με προσοχή, όσο για τα σκοινιά και τα μανταλάκια της «μπουγάδας μας» αποθηκεύτηκαν και περιμένουν την επόμενη φορά. Ελπίζουμε πως το φετινό θέμα κινητοποίησε μικρούς και μεγάλους στο πάντα επίκαιρο θέμα του νερού. Οι φωτογραφίες της εκδήλωσης ταξίδεψαν μέσα από την πλατφόρμα της διοργάνωσης σε όλο τον κόσμο.