Επίσκεψη από την Αυστρία στο τμήμα Γερμανικών

Το τμήμα Γερμανικών υποδέχτηκε, από τις 8 έως τις 12 Μαΐου, 8 παιδιά και 2 συνοδούς καθηγήτριες από την τάξη ένταξης του σχολείου Hak Hallein της Βιέννης, με τους οποίους είχαν αλληλογραφήσει τους προηγούμενους μήνες τα παιδιά της γ’ Γυμνασίου του τμήματος Γερμανικών.

Την πρώτη μέρα τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο Σχολείο, παρακολούθησαν μια παρουσίαση για την Ελλάδα και έπαιξαν στην τάξη παιχνίδια γνωριμίας. Έδωσαν συνέντευξη στα παιδιά της γ’ Γυμνασίου του τμήματος Γερμανικών και στο διάλειμμα γνωρίστηκαν με παιδιά από όλο το Γυμνάσιο και το Λύκειο.

Την τελευταία μέρα της παραμονής τους όλοι μαζί έφτιαξαν κολάζ με τις κοινές φωτογραφίες τους, έπαιξαν μπάσκετ, χόρεψαν ελληνικούς χορούς κι έκαναν πικ νικ! Μια ξεχωριστή στιγμή ήταν η συνάντηση των καλεσμένων με τους μικρούς μαθητές και τις μαθήτριες της β’ Δημοτικού, που τους μίλησαν όχι μόνο στα Γερμανικά, αλλά και σε άλλες ευρωπαϊκές γλώσσες!