Ημέρα Ποίησης στο τμήμα Γερμανικών

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, το προχωρημένο τμήμα Γερμανικών της α’ Γυμνασίου προσκάλεσε στην τάξη την Μαριγώ Αλεξοπούλου και την Ελένη Κοσμά, φιλολόγους του Σχολείου, καθώς και τον Χρήστο Σιορίκη, καθηγητή Ισπανικών του Σχολείου, για να μιλήσουν για τα ποιήματά τους, τα οποία μεταφράστηκαν και συμπεριλήφθηκαν σε μια Ανθολογία που εκδόθηκε και στα Γερμανικά.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να διαβάσουν τα ποιήματά τους, να συνομιλήσουν με τους ποιητές, να συζητήσουν για τις δυσκολίες της μετάφρασης, αλλά και να γράψουν τα δικά τους ποιήματα στα Ελληνικά και στα Γερμανικά. Ήταν ένας εναλλακτικός τρόπος να προσεγγίσουν τα Γερμανικά μέσα από την ποίηση και να τολμήσουν να εκφραστούν ελεύθερα και στις δύο γλώσσες.