Επίσκεψη στο Ινστιτούτο Goethe

germanika-episkepsi_sto_goethe

Το τμήμα Γερμανικών επιδιώκει να φέρνει τα παιδιά σε επαφή με όλες τις πτυχές της γλώσσας και παράλληλα να τους δίνει πολύτιμα εφόδια για τη ζωή τους.

Σε αυτό το πλαίσιο, τα τρία τμήματα Γερμανικών της α’ Γυμνασίου συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Ήπιες δεξιότητες για μαθητές» που προσφέρει το Ινστιτούτο Goethe. Σκοπός των εργαστηρίων είναι τα παιδιά να εξοικειωθούν με σύγχρονες θεωρίες μέσω ενεργητικών βιωματικών μεθόδων εκπαίδευσης, αλλά και με την έννοια των ήπιων δεξιοτήτων στα Γερμανικά. Οι βιωματικές και συμμετοχικές διαδικασίες φέρνουν το παιδί στο επίκεντρο της μαθησιακής διαδικασίας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μαθαίνουν να δουλεύουν σε ομάδες, να συνεργάζονται, να αναπτύσσουν κριτική σκέψη και να επικοινωνούν.

Καθένα από τα τρία τμήματα έλαβε μέρος σε δύο από τα παρακάτω εργαστήρια: Δεξιότητες αποτελεσματικής επικοινωνίας και ενεργητικής ακρόασης, Δεξιότητες αποτελεσματικής επικοινωνίας και επίλυσης συγκρούσεων, Δεξιότητες ενσυναίσθησης, Δεξιότητες συνεργασίας και ηγεσίας.

Τα παιδιά, παράλληλα με τη γλώσσα, έμαθαν πολλά για τον εαυτό τους και την ομάδα.