Η Φιλοζωική Ομάδα της Σχολής Μωραΐτη (Φ.Ο.Σ.Μ.)

fosm

Η Φ.Ο.Σ.Μ. (Φιλοζωική Ομάδα Σχολής Μωραΐτη) λειτουργεί σε εθελοντική βάση, πάνω από 10 χρόνια, με πρωτοβουλία της κυρίας Ροζίνας Γιώτη, καθηγήτριας Γαλλικών.

Η Φ.Ο.Σ.Μ. χωρίζεται σε μικρότερες ομάδες που καθεμία έχει συγκεκριμένο αντικείμενο δραστηριότητας και κάποιον υπεύθυνο καθηγητή.

Παιδιά του Δημοτικού και του Γυμνασίου επιλέγουν τη συμμετοχή σε μια από τις παρακάτω ομάδες:

1. Ημερολογίου
  2. Περιοδικού – δημοσιογράφων
  3. Υιοθεσιών (αληθινών και εικονικών)
  4. Ταμπλό – Μπαζάρ
  5. Ιστοσελίδας

Στόχος της Ομάδας είναι να διαπαιδαγωγήσει τα παιδιά, να καλλιεργήσει τον χαρακτήρα τους, να τα μάθει να σέβονται όλα τα πλάσματα που ζουν πάνω στον ίδιο πλανήτη με εμάς, να μην τα θεωρούν υποδεέστερα, να τα αγαπούν και να τα προστατεύουν. Έτσι με την ενασχόληση στη Φ.Ο.Σ.Μ.  τα παιδιά αποκτούν αισθήματα αλληλεγγύης, υπευθυνότητας, δικαιοσύνης, ανιδιοτέλειας.

Η Φ.Ο.Σ.Μ. είναι μια σημαντική προσφορά του Σχολείου μας προς τους μαθητές και τις μαθήτριές του, το κάνει να ξεχωρίζει και εμάς υπερήφανους που μπορούμε να συμβάλλουμε στην άνοδο του πολιτισμικού επιπέδου της κοινωνίας.