Τελετή αποφοίτησης 2015

apofoitisi_2015

Η ετήσια τελετή αποφοίτησης των μαθητών/τριών της Γ’ Λυκείου και του IB2 του Σχολείου πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 7 Ιουλίου 2015. Την εκδήλωση άνοιξε η Διευθύντρια του Σχολείου, κα Χρυσάνθη Μωραΐτη-Καρτάλη, η οποία συνεχάρη τους τελειοφοίτους για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους στις εξετάσεις, για όλα τα αξιόλογα επιτεύγματά τους, καθώς και για τις διακρίσεις που απέσπασαν σε πανελλήνιους και διεθνείς διαγωνισμούς.

Στη συνέχεια η Ανδριάνα Σταμπολή (ΙΒ1) αποχαιρέτησε τους τελειοφοίτους εκ μέρους των μαθητών της Β΄Λυκείου και ακολούθησαν οι αποχαιρετιστήριες ομιλίες του προέδρου της Μαθητικής Κοινότητας Ραφαήλ Ζούλη (Γ1) και της Ιωάννας Ζημιανίτη (ΙΒ2). Ο Δρ. Βασίλης Αποστολόπουλος, Διευθύνων Σύμβουλος Ομίλου Ιατρικού Αθηνών, καλωσόρισε, ως εκπρόσωπος των αποφοίτων, τους τελειοφοίτους στη μεγάλη οικογένεια του ΣΑΣΜ, ενώ ο καθηγητής  του ΙΒ κ. C. Bowen τους αποχαιρέτησε εκ μέρους των καθηγητών και των δασκάλων τους.

Ακολούθησαν οι αποχαιρετιστήριες ομιλίες του IB Coordinator, κ. Γιώργου Καρτάλη, και του Διευθυντή του Λυκείου, κ. Λουκά Μωραΐτη, οι οποίοι συνεχάρησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες της Τάξης του 2015 για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους, εξήραν τις σημαντικές επιτυχίες στις πολλές και ποικίλες δραστηριότητές τους και τους ευχήθηκαν καλή σταδιοδρομία.

Η εκδήλωση συνεχίστηκε με τις απονομές τίτλων αποφοίτησης, επαίνων, τιμητικών διακρίσεων, βραβείων άριστης επίδοσης, ειδικών επαίνων και βραβείων από την κα Χρυσάνθη Μωραΐτη-Καρτάλη. Ειδικότερα:

Το Βραβείο Κοινοτικής Δραστηριότητας για την προαγωγή του κοινοτικού πνεύματος του Σχολείου και τη συμβολή του στις κοινοτικές εκδηλώσεις απονεμήθηκε στο μέλος του Κοινοτικού Συμβουλίου Αλέξανδρο Νικολαΐδη του ΙΒ2.

Φέτος το βραβείο υψηλότερης επίδοσης για το Γενικό Λύκειο με βαθμό Απολυτηρίου 19,7 απονεμήθηκε στον μαθητή Πάρι Παναγιωτόπουλο του Γ2. Το βραβείο υψηλότερης επίδοσης για το ΙΒ με 44 points απονεμήθηκε στην Ιωάννα Ζημιανίτη, τον Άρι Παπαδόπουλο  και με 43 points στον Μάρκο Κωνσταντινίδη και την Δανάη Μπενοπούλου.

Ειδικά βραβεία απονεμήθηκαν σε μαθητές και μαθήτριες που με την υπεύθυνη στάση και το ήθος τους συνέβαλαν θετικά σε διάφορες εκδηλώσεις της μαθητικής και της κοινοτικής ζωής. Με ειδικό βραβείο τιμήθηκαν :

Ο Θοδωρής Βάνης του ΙΒ2 για την προσφορά του στη Μαθητική Κοινότητα, τη συμβολή του στις κοινοτικές εκδηλώσεις, τις επιδόσεις του στο Θέατρο, το ήθος και το πνεύμα συνεργασίας που επέδειξε.

Ο  Αλέξανδρος Λαμπίρης του Γ2 για τις εξαιρετικές επιδόσεις του στη Βιολογία, την ευρυμάθεια, το ήθος και την ευσυνειδησία του, το ερευνητικό του πνεύμα καθώς και τη συνεισφορά του σε όλες τις εκδηλώσεις της σχολικής ζωής.

Ο Φιλήμων Νομικός του ΙΒ2 για την προσφορά του στη Μαθητική Κοινότητα, το ηγετικό και οργανωτικό του πνεύμα, τη στήριξη που παρείχε σε όλες τις κοινοτικές και συλλογικές δραστηριότητες, καθώς και το πνεύμα συνεργασίας το οποίο επέδειξε,

Η Ειρήνη Τσούτσου του Γ1 για τις άριστες επιδόσεις, το εξαίρετο ήθος, την υπεύθυνη και συνεπή στάση της σε όλα τα ζητήματα της Μαθητικής Κοινότητας, καθώς και για την ωριμότητα, το μέτρο και την ευγένεια που τη χαρακτηρίζουν,

Το Βραβείο Κοινωνικής Προσφοράς απονεμήθηκε στη Δανάη Μπενοπούλου του ΙΒ2, η οποία καθ’ όλη τη διάρκεια της φοίτησής της πρωτοστάτησε σε δραστηριότητες εθελοντισμού και σε πρωτοβουλίες κοινωνικής ευαισθησίας, τόσο στο πλαίσιο του προγράμματος CAS όσο και στο πλαίσιο της Μαθητικής Κοινότητας με ξεχωριστή αποτελεσματικότητα και υπευθυνότητα.  Το βραβείο απένειμε ο Αντιπρόεδρος Δ.Σ. & Διευθύνων Σύμβουλος του Σχολείου, κ. Γιώργος Κασιμάτης.

Το βραβείο Αλέξη Δημαρά για τις ξεχωριστές της επιδόσεις, ειδικά στον τομέα των επιστημών, τις διεθνείς διακρίσεις, το ερευνητικό της πνεύμα, την επιτυχή κοινοτική της δραστηριότητα, το ήθος και την υποδειγματική της  στάση  απονεμήθηκε στη Χλόη Παπαδάκη του ΙΒ2. Το βραβείο απένειμε ο Εκπαιδευτικός Σύμβουλος του Σχολείου, κ. Αντώνης Καρτάλης.

Το Βραβείο Αντώνη Μωραΐτη, η σημαντικότερη διάκριση για τελειοφοίτους, απονεμήθηκε στον Ραφαήλ Ζούλη του Γ1 για τις εξαιρετικές του επιδόσεις καθ΄όλη τη διάρκεια της φοίτησής του στο Σχολείο, τη συμβολή του στην προαγωγή του πνεύματος του Σχολείου, καθώς και την πολυετή προσφορά του στο πλαίσιο της Μαθητικής Κοινότητας.

Η βραδιά πλαισιώθηκε από τραγούδια που ερμήνευσε ο Όμιλος Μουσικής του Λυκείου υπό τη διεύθυνση της κυρίας Έλενας Χούντα (’91) και έκλεισε με την καθιερωμένη δεξίωση, στο προαύλιο του Σχολείου, προς τιμήν των αποφοίτων και των οικογενειών τους.