Μία εξαιρετική θεατρική παράσταση του ΙΒ στο BIOS

bios_ib

Μαθητές και μαθήτριες του ΙΒ που παρακολουθούν το μάθημα του Θεάτρου, παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία δύο έργα στο κέντρο τεχνών BIOS, στις 11 και 12 Ιουνίου 2015. Το έργο Βάκχαι – μία διασκευή της τραγωδίας του Ευριπίδη –ερμήνευσαν μαθητές της τάξης του IB1, με πρωτότυπες μουσικές συνθέσεις της μαθήτριας Νικολέττας Νομικού. Οι μαθητές της τάξης του ΙΒ2 παρουσίασαν την πρωτότυπη παράστασή τους με τίτλο RIDING THE DRUM HORSE, η οποία εξερευνά την κοσμοθεωρία του σαμανισμού. Τα δύο θεατρικά έργα είναι στενά συνδεδεμένα μεταξύ τους, καθώς έχουν αναφορές στη γέννηση του θεάτρου, οι ρίζες του οποίου βρίσκονται στις ιερές τελετουργίες.

Ερμηνεύτριες/ερμηνευτής από το IB1: Ειρήνη Καλαφάτη, Σαμπίν Καμχή, Πωλίνα Καπουάνο, Λήδα Κατσανούλη, Δημήτριος Μελέγκοβιτς, Νικολέττα Νομικού, Νεφέλη Παπαγιαννοπούλου, Χρύσα Παπακωνσταντίνου, Ζένια Πέτσα, Κατερίνα Σιγάλα, Μαρία-Αλεξία Φραγάκη, Ανθή Χονδρού, Μαντώ Χουλιάρα

Ερμηνεύτριες/ερμηνευτές από το IB2: Θοδωρής Βάνης, Κατερίνα Βατοπούλου, Αδριανός Ευθυμιάδης, Αναστασία Ηλιάδη-Αλεξίου, Λήδα Ιωακειμίδου, Αναστασία Καραπανάγου, Μυρτάλη Νομικού, Κατερίνα Ξυνογαλά, Σεμέλη Σαφού, Δανάη Σταμένη

Σκηνοθεσία: Tony Stevens