Kαλλιτεχνικές δημιουργίες μαθητών της Σχολής Μωραΐτη εμπνέουν ερωτήσεις σε Νομπελίστες!

ib_art_nobel

Μαθητές όλων των βαθμίδων του Σχολείου συμμετείχαν με καλλιτεχνικές δημιουργίες στο πλαίσιο επιστημονικού συμποσίου που οργάνωσε η Σουηδική Βασιλική Ακαδημία Επιστημών και το Πανεπιστήμιο Chalmers, στο Γκέτεμποργκ της Σουηδίας, από τις 3 έως τις 8 Μαΐου 2015. Επιφανείς επιστήμονες, συμπεριλαμβανομένων δεκαέξι νικητών του βραβείου Νόμπελ, παρουσίασαν έρευνά τους σε θέματα που κυμαίνονται από Επιστήμες της Ζωής έως τη Νανοτεχνολογία και την Ενέργεια.

Η καθηγήτρια  βιολογίας και αναπληρώτρια συντονίστρια του ΙΒ, κα Elizabeth Ball (PhD), έδωσε επίσης μια διάλεξη στο συμπόσιο, με τίτλο  «Ας μιλήσουμε για την επιστήμη», περιγράφoντας μια προσέγγιση για την εμπλοκή των νέων μαθητών σε συζητήσεις σχετικά με την επιστήμη, με εργαλείο την παγκόσμια γλώσσα της τέχνης.

Κάθε έργο τέχνης από το Νηπιαγωμείο, το Δημοτικό, το Γυμνάσιο, το Λύκειο και το ΙΒ  της Σχολής Μωραΐτη, συνδέθηκε στο συμπόσιο με τον τίτλο μιας ομιλίας από επιστήμονες παγκόσμιας κλάσης, ενθαρρύνοντας έτσι το κοινό να δει την επιστήμη από μια διαφορετική, φρέσκια οπτική γωνία και να προωθήσει νέα ερωτήματα.