Το πρώτο International ROBOT MAK3R Day στο Σχολείο

international_robot_mak3r_day

Η Σχολή Μωραΐτη σε συνεργασία με τον κορυφαίο σχεδιαστή Ρομποτικής, Βασίλη Χρυσανθακόπουλο, διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία, το Σάββατο 9 Μαΐου 2015, το πρώτο διαδικτυακό «International ROBOT MAK3R Day». Το Θέατρο του Σχολείου λειτούργησε ως κέντρο διασύνδεσης (HUB) της διεθνούς διαδικτυακής συνάντησης με θέμα τη ρομποτική και την εκπαιδευτική ρομποτική. Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί είχαν τη δυνατότητα να παίξουν και να αλληλεπιδράσουν με ρομποτικές κατασκευές αλλά και να ανταλλάξουν απόψεις με κορυφαίους σχεδιαστές και εκπαιδευτικούς ρομποτικής από όλο τον κόσμο μέσω video chat. Στόχος της εκδήλωσης ήταν να ενθαρρύνει τους συμμετέχοντες να εξερευνήσουν την Τεχνολογία, τις Θετικές αλλά και τις Κλασικές επιστήμες, μέσω του παιχνιδιού και της μοναδικής εμπειρίας που προσφέρει η εκπαιδευτική ρομποτική. Ταυτόχρονα η Σχολή Μωραΐτη, ως μέλος του δικτύου των Συνεργαζόμενων Σχολείων της UNESCO (ASPnet), προώθησε τους σκοπούς του Διεθνούς Οργανισμού συνδυάζοντας με έναν μοναδικό τρόπο την επιστήμη, την εκπαίδευση, τον πολιτισμό και την επικοινωνία και παρουσίασε στους συμμετέχοντες τους τέσσερις πυλώνες εκπαίδευσης της UNESCO. Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο του εορτασμού της Επετείου των 70 Ετών της UNESCO.