Επισκέψεις σε κοινωφελείς οργανισμούς

episkepseis_koinofeleis

Η Μαθητική Κοινότητα του Γυμνασίου, στη διάρκεια του Μαρτίου 2015, πραγματοποίησε τις  προγραμματισμένες επισκέψεις στους κοινωφελείς οργανισμούς, τους οποίους ενίσχυσε με τα έσοδα από τις πωλήσεις των φετινών ημερολογίων. Συγκεκριμένα, ένα τμήμα από κάθε τάξη (αυτό που κατάφερε να πουλήσει τον μεγαλύτερο αριθμό ημερολογίων) μαζί με τους/τις εκπροσώπους των υπόλοιπων τμημάτων επισκέφθηκαν τον φορέα που είχε «υιοθετήσει» η τάξη τους. Έτσι, το α4 επισκέφθηκε την Παιδική Στέγη Αμπελοκήπων, το β1 το κέντρο ειδικών ατόμων Η Χαρά και το γ3 τη Μέριμνα, Εταιρία για τη φροντίδα παιδιών και οικογενειών στην αρρώστια και τον θάνατο.

Και στους τρεις χώρους οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν από εξειδικευμένο προσωπικό και έμαθαν για τον τρόπο λειτουργίας των συγκεκριμένων κοινωφελών οργανισμών. Στην Παιδική Στέγη και τη Χαρά, είχαν επιπλέον τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή και να γνωριστούν με τα παιδιά που φιλοξενούνται στους χώρους αυτούς και να παρακολουθήσουν από κοντά το πρόγραμμα που ακολουθούν στην καθημερινότητά τους. Ο συνολικός απολογισμός από τις επισκέψεις, που έγιναν για πρώτη φορά τη φετινή χρονιά, ήταν ιδιαίτερα θετικός.