Συμμετοχή του Ομίλου UNESCO στο ΙE΄ Μαθητικό Συμπόσιο

unesco

Ο Όμιλος UNESCO εκπροσώπησε για 15η συνεχή χρονιά το Σχολείο  στα Μαθητικά Συμπόσια της UNESCO. Το ΙE΄ Μαθητικό Συμπόσιο των Λυκείων ASP’ net της UNESCO διεξήχθη στο διήμερο 26 και 27 Φεβρουαρίου 2015 στις εγκαταστάσεις των εκπαιδευτηρίων Γείτονα με θέμα και υποθέματα τα εξής:

Θέμα:  «H Εκπαίδευση ως μέσο κοινωνικής συνοχής»

Υποθέματα: Η Εκπαίδευση με πυρήνα τον άνθρωπο,Η Εκπαίδευση ενάντια στις προκαταλήψεις, Κατευθύνσεις και προοπτικές στην Εκπαίδευση του μέλλοντος.

Τα μέλη του Ομίλου UNESCO του Σχολείου μας υποστήριξαν αφενός στις Επιτροπές Εργασίας τις θέσεις τους για το θέμα και αφετέρου στο πλαίσιο του Καλλιτεχνικού Προγράμματος του Συμποσίου την παρουσίαση που επιμελήθηκαν.  Η συγκεκριμένη καλλιτεχνική παρουσίαση αφορούσε σε προβολή  βίντεο για το θέμα (που επιμελήθηκαν τα μέλη του Ομίλου)  συνοδεία απαγγελίας επί σκηνής.

Το Σχολείο μας εκπροσώπησαν – ως μέλη του Ομίλου UNESCO – οι μαθητές/τριες: Δημήτρης Ντόντης  (Α΄ Λυκείου), Αγγελική Ρηνιώτη  (ΙΒ2), Αθηνά Καρούζου  (ΙΒ1), Σόλωνας Παπαγεωργίου  (Β΄ Λυκείου), Ηλέκτρα Παναγιωτοπούλου  (ΙΒ2) και Ανθή Χονδρού  (ΙΒ1).

Η Ηλέκτρα Παναγιωτοπούλου  και ο Δημήτρης Ντόντης  άσκησαν ρόλους Προέδρου και Γραμματέα στις Επιτροπές Εργασίας του Συμποσίου.

Υπεύθυνος καθηγητής του ΟΕΚ-UNESCO, ο κ. Σπ. Γεωργίου.