Πρώτο βραβείο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φιλοσοφίας

diagonismos_filosofias

Ο  Λευτέρης Χατζηθεοδωρίδης μαθητής της Β΄ Λυκείου του Σχολείου, απέσπασε το πρώτο βραβείο στον τελικό του 4ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φιλοσοφίας και την πρώτη θέση στον αντίστοιχο ξενόγλωσσο διαγωνισμό, γεγονός που του εξασφαλίζει τη συμμετοχή στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φιλοσοφίας, που θα διεξαχθεί στο Ταρτού της Εσθονίας από τις 14 ως τις 18 Μαΐου 2015

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Σχολείο μας βραβεύεται για τέταρτη συνεχή χρονιά στα τέσσερα χρόνια που διεξάγεται ο διαγωνισμός και εκπροσωπεί την Ελλάδα για τέταρτη συνεχή χρονιά στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φιλοσοφίας.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα στις 13 & 14 Μαρτίου 2015 και τελούσε υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Πανεπιστημίου  Χάρβαρντ, καθώς και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων (Π.Ε.Φ.)  Την ευθύνη της προετοιμασίας των δύο μαθητών του Σχολείου, Βασίλη Σταυρόπουλου και Λευτέρη Χατζηθεοδωρίδη, που συμμετείχαν στον τελικό είχε η κα Α. Τρύφωνα, φιλόλογος και υποδιευθύντρια του Λυκείου, η οποία και συνόδευσε τους μαθητές στην Πάτρα.