Τα παιδιά της Ροζ Τάξης μαθαίνουν για την ανακύκλωση

roz_taksi_anakuklosi

Τα παιδιά της Ροζ Τάξης, τον μήνα Φεβρουάριο, μέσα από το πρόγραμμα του Εργαστηρίου έμαθαν για το οφέλη της ανακύκλωσης.

Τα παιδιά της Ροζ Τάξης ξεκίνησαν κάνοντας μια βόλτα στους χώρους του Σχολείου και ανακάλυψαν τους διαφορετικούς κάδους της ανακύκλωσης. Κάδοι για τις συσκευασίες και τα πλαστικά, κάδοι για το χαρτί, τις μπαταρίες και τις ηλεκτρονικές συσκευές καθώς και το κομπόστ.

Στον χώρο του Νηπιαγωγείο οι μικροί μαθητές ταξινόμησαν τα υλικά για ανακύκλωση σε κατηγορίες και δημιούργησαν με αυτά δύο μακέτες. Η πρώτη είχε για θέμα μια χιονισμένη πολιτεία και η δεύτερη ένα ανοιξιάτικο τοπίο.

Με άδεια τενεκεδάκια που έφεραν τα «Ροζάκια» από το σπίτι τους και με άχρηστα υλικά κατασκεύασαν κούκλες (πρόσωπα) και έφτιαξαν τη δικιά τους «Τενεκεδοϊστορία».