The Moraitis Cup 2015

the_moraitis_school_cup_2015

Ο όμιλος Forensics διοργάνωσε το καθιερωμένο πλέον ετήσιο πρωτάθλημα debate, το Moraitis School Cup, στις 23 Ιανουαρίου 2015. Μαθητές και μαθήτριες ιδιωτικών και δημόσιων σχολείων από όλη την Ελλάδα διαγωνίστηκαν στην επιχειρηματολογία στην αγγλική γλώσσα. Το φετινό πρωτάθλημα ήταν το μεγαλύτερο της κατηγορίας του, καθώς συμμετείχαν πάνω από 130 ομάδες.

Στο Moraitis Cup λαμβάνουν μέρος και παιδιά της στ΄ Δημοτικού και είναι το μόνο πρωτάθλημα Debate στην Ελλάδα που φιλοξενεί τόσο μικρές ηλικίες.

Στον τελικό του Debate συμμετείχε ομάδα του Σχολείου μας, αποτελούμενη από τους Λευτέρη Χατζηθεοδωρίδη (Β' Λυκείου) και Μωρίς Κουτιέλ (ΙΒ1), ενώ τρεις μαθητές μας βρέθηκαν ανάμεσα στους καλύτερους δέκα ομιλητές της διοργάνωσης. (Λευτέρης Χατζηθεοδωρίδης, Μωρίς Κουτιέλ και Αντριάννα Σταμπολή (ΙΒ1) ).