Συναντήσεις ανάγνωσης στη βιβλιοθήκη

anagnosi_vivliothiki

Και φέτος τον Δεκέμβριο, όπως και άλλες χρονιές, η Βιβλιοθήκη της Σχολής Μωραΐτη οργάνωσε , για όλα τα παιδιά του Δημοτικού, συναντήσεις με συγγραφείς και παραμυθάδες, οι οποίοι με τις ιστορίες τους ταξίδεψαν τα παιδιά στη χώρα της φαντασίας.

Στις 2 /12  η συγγραφέας Ελένη Σβορώνου, με αφορμή τη σειρά βιβλίων της «Μυστήρια στην πόλη» (Πιάστε τους γκραφιτάδες, Όλα για τη φανέλα, Τα δεκατρία φτερνίσματα) (Μεταίχμιο), ζήτησε τη βοήθεια των παιδιών της δ΄ Δημοτικού στη διαλεύκανση μιας περιπέτειας γεμάτης μυστήριο.

Στις 10/12 ο κομίστας Τomek μύησε τους μαθητές της ε΄ Δημοτικού στα μυστικά της γραφιστικής, του κινούμενου σχεδίου και των κόμικς. Παράλληλα, μίλησε για τις πολλαπλές χρήσεις των κόμικς σε διάφορους τομείς της καθημερινής ζωής (διαφήμιση, κινηματογράφος κτλ.).

Ακολούθησε η συγγραφέας και αφηγήτρια Εύη Γεροκώστα, η οποία με τον χαρισματικό τρόπος αφήγησης του παραμυθιού της  «Αστέρια στον πάτο της λίμνης» (Μεταίχμιο) αιχμαλώτισε την προσοχή των μαθητών της α΄ Δημοτικού.

Οι μαθητές της β΄ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν την ηθοποιό και απόφοιτο του Σχολείου, Λένα Παπαληγούρα (΄03), να διαβάζει με πολύ χιούμορ το παραμύθι της Ρίκας Βαγιάννη «Είναι πολύ βαρετό να βαριέσαι» (Ποταμός), παρουσία της διευθύντριας των εκδόσεων Ποταμός, κυρίας Α. Λαμπρία.

Στις 17/12 το Σχολείο επισκέφτηκαν οι συγγραφείς Μαρία Αγγελίδου και Αντώνης Παπαθεοδούλου, οι οποίοι, με αφορμή το πρόσφατο βιβλίο τους «Καράβια που ταξίδεψαν τη φαντασία» (Ίκαρος), διηγήθηκαν πειρατικές ιστορίες στους μαθητές της γ΄ Δημοτικού, μίλησαν για θησαυρούς και χαμένους χάρτες και στο τέλος έπαιξαν με τα παιδιά το παιχνίδι του χαμένου θησαυρού με τη βοήθεια μιας πυξίδας! Στην εκδήλωση ήταν παρούσα και η διευθύντρια των εκδόσεων Ίκαρος, κα Μ. Πανουργιά.