Η «ιστορική γραμμή» στο Δημοτικό Σχολείο

18._dim_-_istoriki_grammi

Από τη φετινή σχολική χρονιά το μάθημα της Ιστορίας εμπλουτίζεται με ένα πολύτιμο εποπτικό μέσο για τη διδασκαλία της: μία «ιστορική γραμμή», η οποία είναι κοινή για τις τάξεις γ´- στ´ του Δημοτικού. Βρίσκεται τοποθετημένη σε σταθερό σημείο της αίθουσας και στόχο έχει να αποτελεί σημείο αναφοράς στο μάθημα και να χρησιμοποιείται διαδραστικά από τους μαθητές.

Η ιστορική γραμμή καλύπτει όλες τις χρονικές περιόδους ξεκινώντας από την Προϊστορία και την Παλαιολιθική εποχή και φτάνοντας στη Σύγχρονη εποχή. Είναι σχεδιασμένη έτσι ώστε να εξυπηρετούνται οι διδακτικές ενότητες του μαθήματος της Ιστορίας κάθε τάξης και, παράλληλα, του συνόλου των τάξεων. Είναι χωρισμένη σε ευδιάκριτα και ισομερή διαστήματα αιώνων, πάνω στα οποία υπάρχουν ήδη τοποθετημένα κάποια πολύ σημαντικά ιστορικά στοιχεία. Επειδή ακριβώς έχει και διαδραστικό χαρακτήρα είναι φτιαγμένη από ειδικό υλικό, πάνω στο οποίο τα παιδιά μπορούν να σημειώνουν ιστορικά γεγονότα και να κατανοούν καλύτερα τη χρονολογική τους σειρά.