Η ώρα του κώδικα… στο Δημοτικό

i_ora_toy_kodika

H «Ώρα του κώδικα» είναι ένα παγκόσμιο κίνημα που φθάνει σε δεκάδες εκατομμύρια μαθητές σε περίπου 180 χώρες. Πρόκειται για μια εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών, σχεδιασμένη να απομυθοποιήσει τον προγραμματισμό.

Η Σχολή Μωραΐτη συμμετέχει στην «Ώρα του Κώδικα» με τους μαθητές της α΄ και β΄Δημοτικού που παρακολουθούν το μάθημα «Παιχνίδια προγραμματισμού και στρατηγικής». Στη δραστηριότητα αυτή μαθαίνουν τις βασικές αρχές προγραμματισμού μέσα από επιτραπέζια παιχνίδια στα οποία γράφουν και διορθώνουν κώδικα.

Παράλληλα, στο απογευματινό μάθημα «Coding on iPad» οι μαθητές χρησιμοποιούν πληθώρα εφαρμογών στο iPad μέσα από τις οποίες αντιλαμβάνονται την αξία του κώδικα προκειμένου να λύνουν προβληματικές καταστάσεις με τον συντομότερο και τον πιο λογικό τρόπο. Τα μαθήματα επιμελείται ο κ. Π. Κακαλέτρης, υποδιευθυντής του Δημοτικού και υπεύθυνος Νέων Τεχνολογιών.