Επίσκεψη σε Μάνδρα Αττικής και ΕΜΑΚ

episkepsi_se_mandra_attikis_kai_emak

Οι καταστροφικές πλημμύρες που διέλυσαν την καθημερινότητα των κατοίκων στη Μάνδρα Αττικής, προκαλώντας μια αναπάντεχη τραγωδία, είναι ένα θέμα που απασχολεί μαθητές και  καθηγητές του ΙΒ. Ο κ. Κωνσταντίνος Συκιώτης, καθηγητής φυσικής αγωγής, συνόδευσε την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2017, δέκα μαθητές/τριες του ΙΒ2 στο κοινωνικό παντοπωλείο Μάνδρας. Εκεί παραδόθηκαν είδη πρώτης ανάγκης και συζητήθηκε η δυνατότητα περαιτέρω βοήθειας. Στη συνέχεια, στο πλαίσιο μιας σφαιρικής ενημέρωσης πάνω στο θέμα, τα παιδιά επισκέφθηκαν την ΕΜΑΚ (Ειδική Μονάδα Αντιμετώπισης Καταστροφών) και είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν διεξοδικά τον τρόπο με το οποίο, σε περίπτωση εξαιρετικά δύσκολων καταστάσεων (σεισμοί, πλημμύρες, φωτιές), η ΕΜΑΚ επεμβαίνει φέρνοντας σε πέρας κρίσιμες διασώσεις. Η επίσκεψη χαρακτηρίσθηκε από τα παιδιά ως πολύτιμη εμπειρία.