Συμμετοχή στο 4ο Μεσογειακό Μαθητικό Συνέδριο

symmetohi_toy_sholeioy_sto_4o_mesogeiako_mathitiko_synedrio

Ομάδα μαθητών και μαθητριών του Λυκείου έλαβε μέρος στο 4ο Μεσογειακό Μαθητικό Συνέδριο, που οργανώθηκε από το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού Ιταλίας και την Ελληνική Κοινότητα Νεαπόλεως και Καμπανίας  και πραγματοποιήθηκε στη Νάπολη της Ιταλίας στις 18-19 Νοεμβρίου, με θέμα «Ελληνορωμαϊκός Πολιτισμός και Ευρωπαϊκή Ιδέα: Από τη συνείδηση της Ιστορίας στη διαμόρφωση της Ευρώπης των αξιών». Την ομάδα του Σχολείου αποτελούσαν οι μαθητές/μαθήτριες: Άρης Καραγιάννης (ΙΒ1), Κατερίνα Λεβέντη (Β1), Έλλη Παπαχελά (ΙΒ1), Μαρκέλλα Συργκάνη (Α5), Δημήτρης Σφυρής (Β1), Αριστείδης Χατζηνικολής (Α1). Το θέμα της εισήγησής τους ήταν «Ένας Έλληνας στην αρχαία Ρώμη-Ένας Ρωμαίος στην αρχαία Αθήνα. Ιχνηλατήσεις της ευρωπαϊκής ιδέας και ταυτότητας».  Τα παιδιά προετοίμασαν οι καθηγήτριες κα Σ. Ζέρβα και κα Β. Καρτάλη.