2η «ημέρα χωρίς μάθημα» για την Α΄Λυκείου

site_2i_mera_horis_mathima

Πραγματοποιήθηκε η δεύτερη «ημέρα χωρίς μάθημα» για την Α΄ Λυκείου, την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου.

Ο θεματικός άξονας της ημέρας αυτής ήταν «Βιοεπιστήμες» και στόχευε στην έγκυρη ενημέρωση των παιδιών γύρω από τις τελευταίες εξελίξεις στον χώρο της έρευνας στον συγκεκριμένο τομέα.

Οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν περιελάμβαναν:

• Ομιλία του Δρ. Στάθη Γόνου, Διευθυντή Ερευνών στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Docent στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου του Orebro, με θέμα «Ξετυλίγοντας τα μυστικά της ζωής: ένα ταξίδι στον κόσμο των βιοεπιστημών».
  • Επισκέψεις κατά ομάδες στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών καθώς και
  • παρουσιάσεις TEDx με θέμα «The ethical dilemma of designer babies» του Paul Knoepfler, καθώς και του Paul Root Wolpe με θέμα «It’s time to question bio-engineering».

Οι δραστηριότητες ολοκληρώθηκαν με 8 στρογγυλά τραπέζια στα οποία συμμετείχαν όλοι οι μαθητές/τριες με σκοπό την επεξεργασία επίκαιρου ζητήματος βιοηθικής, υπό μορφήν Debate.