Συμμετοχή στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Peep History

sitemoscow

Tο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Peep History πραγματοποιήθηκε στο Λύκειο Museum Graeco-Latinum, στη Μόσχα, την εβδομάδα 12-18 Νοεμβρίου. Πέντε μαθητές και μαθήτριες της A’ Λυκείου και του ΙΒ1, η Ε. Ζημιανίτη (ΙΒ1), η Χ. Ντούρα (Β’1), η Κ. Σαμπάνη (Β’1), ο Γ. Εμμανουηλίδης (Α’5) και ο Π. Μόσχος-Σισμάνης (Α’5), αντιπροσώπευσαν το Σχολείο μας και φιλοξενήθηκαν σε οικογένειες μαθητών/τριών που φοιτούν στο παραπάνω σχολείο.

Εκτός από τη διοργανώτρια Ρωσία και την Ελλάδα συμμετείχαν επίσης η Ολλανδία και η Ουγγαρία. Όλες οι εθνικές ομάδες παρουσίασαν εργασίες σχετικά με το θέμα «Towns/Cities in the culture of your country». Επίσης, ξεναγήθηκαν στην πόλη, στο Κρεμλίνο, στο Πανεπιστήμιο της Μόσχας, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, στο Πλανητάριο και στο μοναστηριακό συγκρότημα Holy Trinity-Saint Sergius Lavra. Τέλος, παρακολούθησαν διαλέξεις και documantaires.

Την ελληνική αντιπροσωπεία προετοίμασε και συνόδευσε η καθηγήτρια κα Φωτεινή Ντάνου.