DSA Model United Nations

Ο Όμιλος Forensics  Λυκείου - Γυμνασίου συμμετείχε με 6 μαθητές/τριες στην προσομοίωση των Ηνωμένων Εθνών (Model United Nations) που διοργάνωσε η Γερμανική Σχολή Αθηνών, από τις 20 έως τις 22 Οκτωβρίου 2017.

Το Σχολείο μας αντιπροσώπευσε το Ιράκ με πρεσβευτή την Νικόλ Κωνστανταροπούλου (Α΄ ΛΥ).

Τα παιδιά ασχολήθηκαν με πολύπλευρα παγκόσμια προβλήματα και εργάστηκαν αποτελεσματικά με σκοπό την εξεύρεση λύσεων μέσα σε ένα κλίμα συνεργασίας και ομαδικότητας. Παράλληλα, όμως ,με τις εργασίες του συνεδρίου οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν και να ανταλλάξουν ιδέες και απόψεις με συνομηλίκους τους, όχι μόνον από την Ελλάδα αλλά και από το εξωτερικό, καθώς και να παρακολουθήσουν ομιλίες από πρεσβευτές άλλων χωρών αλλά και βουλευτών του ελληνικού κοινοβουλίου.

Υπεύθυνοι Ομίλου: Ν. Ρομποτή,  Κ. Τρούγκου, Α. Σεμένογλου