Επίσκεψη του τμήματος ΙΒ2 στο CERN

episkepsi_toy_tmimatos_iv2_sto_cern

Από τις 25 έως 29 Οκτωβρίου το IB2 πραγματοποίησε την καθιερωμένη ετήσια επίσκεψη στο CERN στην Ελβετία. H ξενάγηση έγινε από τον καθηγητή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου, κ. Δημήτρη Δαμιανόγλου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά το control room του πειράματος ATLAS, να συνομιλήσουν με Έλληνες ερευνητές για τα άλλα πειράματα -όπως το ISOLDE- αλλά και να δουν τις εκθέσεις «Microcosm: The story of CERN» και «The Universe of Particles».

Εκτός από το CERN, οι μαθητές περιηγήθηκαν την παλαιά πόλη της Γενεύης, επισκέφτηκαν το Μουσείο Αϊνστάιν στη Βέρνη, το μουσείο με το σκηνογραφικό και visual effects έργο του H.R. Giger στη Gruyeres και το μουσείο Κινούμενης Εικόνας στο Annecy, όπου τους δόθηκε η δυνατότητα να δημιουργήσουν animation φιλμάκι.

Συνοδοί καθηγητές: ο κ. Δ. Καρούμπαλης (Physics), η κα Κ. Μαραγκάκη (Biology) και η κα Μ. Κόντη (Visual Arts).