Ο διευθυντής της Sciences Po στη Σχολή Μωραΐτη

sciences_po

O κ. Lukas Macek, διευθυντής της Σχολής Πολιτικών Επιστημών Sciences Po της Dijon, παρουσίασε τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών σε μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου και απάντησε στις ερωτήσεις τους. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 30 Οκτωβρίου 2017 στη βιβλιοθήκη του Σχολείου και διοργανώθηκε από το τμήμα Γαλλικών. Η Σχολή Πολιτικών Επιστημών, που ιδρύθηκε το 1872, είναι το πέμπτο κατά σειρά πανεπιστήμιο στη διεθνή κατάταξη για politics και international studies. Περιλαμβάνει προγράμματα αρχικής και συνεχιζόμενης κατάρτισης, αλλά και προγράμματα έρευνας και δημοσιεύσεων τόσο στα Γαλλικά όσο και στα Αγγλικά. Στόχος της είναι η διαμόρφωση των μελλοντικών στελεχών και ηγετών στον τομέα των επιχειρήσεων, της δημόσιας και διεθνούς διοίκησης, της έρευνας, των ΜΚΟ, της δημοσιογραφίας και των νομικών επαγγελμάτων.