Swiss for Greece

swisss_for_greece

Τη Δευτέρα, 16 Οκτωβρίου 2017, ομάδα Ελβετών μαθητών από την πόλη Thurgau, επισκέφθηκε τη β΄ γυμνασίου του τμήματος Γερμανικών. Οι μαθητές και οι μαθήτριες από την Ελβετία βρέθηκαν για πρώτη φορά στη χώρα μας με στόχο τη στήριξη της Σκύρου με ιατροφαρμακευτικό υλικό και άλλα είδη πρώτης ανάγκης.

Τα παιδιά του Σχολείου ενημερώθηκαν από τους φιλοξενούμενους για τη δράση τους και  τη μεγάλη σημασία του εθελοντισμού στις βόρειες χώρες της Ευρώπης.

Στο τέλος της παρουσίασής τους, ζήτησαν από κάθε μαθητή του Σχολείου μας να απαντήσει γραπτά στο ερώτημα «Εάν σου δινόταν η δυνατότητα να αλλάξεις τρία πράγματα στη χώρα σου, ποια θα ήταν αυτά;» Οι απαντήσεις θα αποτελέσουν θέμα συζήτησης στο επόμενο μάθημα.

Περισσότερες πληροφορίες για την Swiss for Greece, θα βρείτε στο www.swissforgreece.jimdo.com