Μαθητές του ΙΒ2 στο Εθνικό Θέατρο

Μαθητες του ΙΒ2 στο Εθνικο Θεατρο

Μαθητές και μαθήτριες από τα τμήματα Modern Greek, στα οποία διδάσκει η κα Ελένη Νικολάκη, παρακολούθησαν στην Κεντρική Σκηνή του Εθνικού Θεάτρου, την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου, την παράσταση του έργου «Η Τάξη μας», του Πολωνού Ταντέους Σλομποτζιάνεκ, σε σκηνοθεσία Τάκη Τζαμαργιά. Το έργο συμπυκνώνει την ιστορία της ζωής μιας ομάδας Πολωνών καθολικών και Εβραίων συμμαθητών από το 1937 μέχρι και τον θάνατο του τελευταίου στη δεκαετία του ’90.  Τα παιδιά παρακολούθησαν με προσοχή και σχολίασαν με τον πιο θετικό τρόπο το έργο και την παράσταση, καθώς είδαν να ζωντανεύουν στη σκηνή η σοβιετική και η ναζιστική κατοχή, και τα μεταπολεμικά χρόνια, μέσα από τις σχέσεις τους, να περνούν από την αμοιβαία αποδοχή, το φλερτ και την αθωότητα, στη σκληρότητα, το έγκλημα και την ανθρωποφαγία.